Witamina D3 – jaką rolę odgrywa w organizmie?

Wpis

Badania wykazały, że witamina D3 pomaga zapobiegać nowotworom, cukrzycy, stwardnieniu rozsianemu i chorobom serca. Poza tym pozwala utrzymać sprawne funkcjonowanie mięśni, zdrowe zęby i kości. Suplementy witaminy D3 są zalecane przede wszystkim powyżej 50. roku życia, a także w okresie ograniczonej ekspozycji na światło słoneczne, czyli jesienią i zimą. Zalecane dzienne spożycie witaminy D3 dla osób dorosłych wynosi 400 IU. 

Czym grożą braki tej witaminy?

Niedobór witaminy D3 może powodować krzywicę u dzieci. Schorzenie objawia się niskim wzrostem oraz nieprawidłowościami w budowie szkieletu. U dorosłych niedobór witaminy D3 powoduje zmiękczenie kości, co naraża je na liczne złamania i inne obrażenia. Zbyt mała ilość witaminy w pożywieniu może doprowadzić również do osłabienia układu odpornościowego.

W jaki sposób chronić się przed niedoborem?

Ten składnik odżywczy jest naturalnie wytwarzany w skórze poprzez reakcję 7-dehydrocholesterolu z promieniami UVB. Chociaż witamina jest obecna również w żywności, to jej wchłanianie z diety może nie być wystarczające. Dlatego właśnie tak wiele osób decyduje się na suplementację, zwłaszcza w okresie od listopada do lutego.  Witamina D3 w różnej postaci jest dostępna w ofercie sklepu internetowego Dobre-Suplementy. Można ją zakupić między innymi w postaci kapsułek lub kropli. Każdy preparat został opracowany w ten sposób, aby zapewniać co najmniej minimalną zalecaną dzienną dawkę witaminy. Poleca się również zapoznać z innymi suplementami w ofercie.

Anastazja Pietrzak 2023-01-08 0 komentarzy

Skomentuj wpis